Yenişehir ilçesinde kentin ilk AVM’si olarak 1999’da hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi olup 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin 1 bloğu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde yıkıldı. Sitede 89 kişi yaşamını yitirdi, 22 kişi de yaralandı. Deprem Soruşturma Bürosu tarafından, yıkılan blokla ilgili soruşturma sürerken, bu kapsamda, AVM’nin altındaki spor salonunda üyelik kaydı olan M.K. yapım kusurları ve kolon kesme iddialarıyla ilgili tanık olarak dinlendi.

GALERİA SİTESİ SORUŞTURMASINDA TANIK YÜZME HAVUZU KISMINDA HİÇBİR KOLON YOKTU

Spor salonuna 5 yıldır giden M.K., salonda yapılan düzenlemelere birkaç kez tanıklık ettiğini kaydederek ifadesinde şunları söyledi: “Bunlardan bir kısmı hatırladığım kadarıyla 2022’nin ortalarında bisiklet binme alanının oluşturulmasıydı. Bisiklet binme alanı tahminimce B Blok kısmında kalmaktadır. Harici olarak da kondisyon çalışma bölümünün oluşturulması şeklinde spor salonu içerisinde düzenlemeler yapıldı. Kondisyon çalışma alanı, tahminimce D Blok kısmında kalmaktadır. Bu işlemlerde herhangi kolon kesme faaliyeti olduğunu düşünmüyorum ancak sağlıklı incelemenin proje üzerinde yapılması uygun olacaktır.

GALERİA SİTESİ SORUŞTURMASINDA TANIK YÜZME HAVUZU KISMINDA HİÇBİR KOLON YOKTU

2019’a ait spor salonunun içini baştan sona gösterir şekilde görüntülerin yer aldığı CD’yi de savcılığa teslim ettim. Görüntüler incelendiğinde spor salonu içerisinde boyutlarını tam olarak bilmediğim, ancak olimpik standartlarda olduğunu düşündüğüm yüzme havuzu görülecektir. Bu kısımda hiçbir kolon yer almamaktadır.

GALERİA SİTESİ SORUŞTURMASINDA TANIK YÜZME HAVUZU KISMINDA HİÇBİR KOLON YOKTU

Aynı şekilde salonun orta kısmında yer alan salona giriş, üye kaydı ve restoran kısmının bulunduğu yerde de kolonun sadece giriş turnikelerinin bulunduğu yerde bir tane olduğunu hatırlıyorum. Restoran, blok olarak tam olarak emin olamıyorum ancak girişin orta kısmında yer alır. Ayrıca erkek soyunma odasının bulunduğu alan otoparka sınırdır. Burada da dolaplar yer almakla birlikte kolon olduğunu hatırlamıyorum. Tüm buralarda bulunan kolonların olup olmadığı ya da yeterli sayıda olup olmadığı hususu CD’de yer alan görüntülerle proje çizimlerinin kıyaslanmasıyla ortaya çıkacaktır.”

GALERİA SİTESİ SORUŞTURMASINDA TANIK YÜZME HAVUZU KISMINDA HİÇBİR KOLON YOKTU

Kentteki soruşturmalarda, yapım kusurları ve kolon kesme iddialarına ilişkin bugüne kadar aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 17 kişi “olası kastla öldürmek” suçundan tutuklandı. 23’ü adli kontrolle 25 kişi serbest bırakıldı, 4 firari şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yenişehir Spor Güncel Haberler
Source link