Amasya’da 40 yıldır atıl duran fabrika tekrar ayağa kalkıyor

Amasya’da 40 yıldır atıl kalan fabrikanın yöre üreticisinin hizmetine girmesi için Amasya Valiliği öncülük etti.

Kenevir üretiminin tüm yurtta serbest olduğu dönemde Amasya’da kurulan fabrika, sonra kapatılmıştı. Fabrika, ülkede kenevirin belirli bölgelerde ekilmesine izin verilmesinin ardından kendir üretilmesi için hayata geçiriliyor.

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde yaklaşık 40 yıl önce büyük umutlarla faaliyete geçen, sonrasında atıl hale gelen kendir fabrikası, devletin sağladığı destekle yeniden üretime başlayacak.

Yöredeki çiftçilerin yetiştireceği keneviri işleyecek fabrikanın yeniden ayağa kalkmasına Amasya Valiliği öncülük etti.

40 yıldır atıl kalan fabrika faaliyete geçiriliyor-VİDEO

Kendir fabrikasında 100 kişi çalışıyordu

1976 yılında 3 bin metrekarelik kapalı alanda temeli atılan 85 dönüm üzerine kurulu kendir fabrikası, inşaatının tamamlandığı 1984 yılında dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanı’nın da katıldığı törenle açılmıştı. Yörede ekili kenevirlerin işlenmesiyle ilk yıllar adından söz ettiren tesiste 100den fazla kişi istihdam edildi.

Fabrika ham madde azalınca durmuştu

Ancak sonrasında ham maddenin azalması ve sermayesinin yetersizliği nedeniyle kapısına kilit vurulan fabrikada dönemin en moderni olarak gösterilen tekstil makineleri de şalter kapattı. Yer yer pas tutan makineleri örümcek ağları da sardı.

fabrika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri umutlandırdı

Aradan geçen yıllarda girişimlerinin sonuçsuz kalması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretiminin desteklenmesine yönelik sözleriyle umutlanıp cesaretlerini toplayan Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük Sanat Kooperatifi üyeleri, durumlarını Amasya Valisi Mustafa Masatlı ile paylaştı.

Vali Masatlı, incelemede bulunduğu fabrikanın durumunu görünce proje hazırlanıp desteklenmesi yönünde girişimlerde bulunacağını açıkladı.

fabrika

Fabrikanın yeniden canlanması için proje onaylandı

Sosyal gelişmeyi destekleme programı çerçevesinde kooperatife 2 milyon 775 bin lina bütçeli proje desteği sağlanması için imzalar atıldı. “Unutulmaya Yüz Tutmuş Kenevir Yetiştiriciliğinin ve Sanayisinin Canlandırılması Projesi” ile tekstil, tıp, kozmetik, savunma sanayi ve gıda gibi alanlarda kullanılan kenevir konusunda yöredeki çiftçilere eğitim verilmesi de planlandı.

fabrika

Halı ve ayakkabı sektörüne yönelik ip üretilecek

İHA’nın haberine göre, fabrikanın çalıştığı yıllarda çiftçilerden kenevir elyafını alıp işleyerek halı ve ayakkabı sektörüne yönelik ip satışı yaptıklarını anlatıp duygulanan kooperatif başkanı Ümüt Yetişir, “Milli servet boşa gidiyordu. Her geldiğimde ağlıyordum. Kapısını çaldığımız valimiz, yetkililer bize destek oldu. İnşallah yakında üretime geçeceğiz.” dedi.

Amasya’da 40 yıldır atıl duran fabrika tekrar ayağa kalkıyor #5

Amasya’da 40 yıldır atıl duran fabrika tekrar ayağa kalkıyor #6

fabrika

fabrika

Kaynak