Bekir Bozdağ’dan eleştirilen yargı kararlarına cevap

Adalet Bakanı Bozdağ, yargı eleştirilerine yanıt olarak, ‘Türk yargısını eleştirmek özveriyle çalışan hakimlerimize ve savcılarımıza saygısızlıktır’ dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni adli yılın başlaması başlığıyla kamuoyuna bir mesaj paylaştı.

Mesajında yeni adli yılı kutlayan Bakan Bozdağ, Türk yargısı eleştirilerine de yanıt verdi.

Özveriyle çalışan hakim ve savcılara haksızlık yapıldığını vurgulayan Bekir Bozdağ, “Türk yargısına inancım tam. Bu haksızlığı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bekir Bozdağ, mesajının devamında ise şu cümleleri aktardı;

“Gece gündüz özveriyle çalışmaktadırlar”

“Milletimizin beklentisi, adaletin zamanında tecelli etmesi ve doğru tecelli etmesidir. Hakimlerimiz, savcılarımız, avukatlarımız ve adliye çalışanlarımız, vatandaşlarımızın hak arama ve hakkına kavuşma konusunda beklentilerine cevap vermek için gece gündüz özveriyle çalışmaktadırlar. Bu nedenle özveriyle çalışan tüm yargı görevi yapan hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza ve adli personelimize şükranlarımı sunuyorum.

Bekir Bozdağ dan eleştirilen yargı kararlarına cevap #1

“Türk yargısını eleştirmek büyük haksızlıktır”

Türk yargısı, milyonlarca dosyayı karara bağlarken, kamuoyunda tartışılan, tartışılması da adil yapılmayan sadece siyasi taraftarlığa göre değerlendirilen, taraftarlığa uygunsa karar ‘doğru’, değilse ‘eğri’ notuyla notlandırılan değerlendirmeler üzerinden Türk yargısını eleştirmek, Türk yargısına saldırmak büyük bir haksızlıktır. Gece gündüz çalışan hakimlerimize ve savcılarımıza saygısızlıktır. Bu saygısızlığı ve bu haksızlığı reddettiğimizi bir kez daha buradan ifade etmek isterim. Türk yargısı bağımsız ve tarafsızdır ve görevini anayasa, kanunlar, hukuk ve bunlara bağlı vicdani kanaatle yerine getirirler. Hakimlerimizin, savcılarımızın yargı görevi yaparken verdikleri kararlarla ilgili denetim mekanizmaları da bizim sistemimizde açıktır.”

“Son 20 yılda ciddi reformlar yapıldı”

Türkiye’nin hukuk devleti vasfını güçlendirmek ve yargıyı daha etkin hale getirmek, milletin adalete erişimini kolaylaştırmak, adaletin zamanında tecellisini sağlamak ve kararlardaki isabet oranlarını artırmak amacıyla son 20 yılda çok ciddi reformlar yapıldığını vurgulayan Bozdağ, şu ifadelerle devam etti;

“Hak aramanın önündeki engelleri kaldırdık”

“Bir yandan temel hak ve hürriyetler daha güvenceli hale getirilirken, öte yandan hak aramanın önündeki nice engelleri kaldırdık. Yargıda askeri yargı, sivil yargı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Danıştay ayrımına son vererek, Türkiye’de yargı birliğini sağlayarak hukuk devleti ve demokratik devlet vasfını da güçlendiren tarihi bir reformu ülkemizde hayata geçirdik. Hakimlerimizin, savcılarımızın daha iyi yetişmeleri için hakim, savcı adaylığı müessesesini kaldırarak yerine hakim ve savcı yardımcılığı müessesesini kurduk.

“Yargıya inancım tamdır”

Benim yargıya, yargı görevi yapanlara inancım tamdır. Dışarıdan yapılan saldırılar, Türk yargısının ortaya koyduğu büyük başarıyı gölgeleyemeyecektir. Bu vesileyle tekrar yeni adli yılın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hakimlerimizin, savcılarımızın, avukatlarımızın, vatandaşlarımızın, adliye çalışanlarımızın yeni adli yılını gönülden tebrik ediyor, gönülden başarılar diliyorum.”

Kaynak