Economist: Türkiye ekonomisi, enflasyona rağmen büyüyor

İngiltere merkezli derginin yayınında, Türk ekonomisi ele alındı. Yükselen enflasyon karşısında bile Türkiye’nin büyümesini sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Koronavirüs salgını ve sonrasında Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş, küresel tedarik zincirlerinin bozulmasına yol açtı.

Birçok ülkede, Rusya kaynaklı enerji kesintileri nedeniyle yaşanan aksamaların yanı sıra hayat pahalılığı da göze çarpıyor.

“Yükselen enflasyonun ortasında bile ekonomi büyüyor”

Çarkların dönmeyi sürdürdüğü Türkiye’de ise enflasyona rağmen ekonomik büyüme devam ediyor.

Londra merkezli Economist dergisi, Türk ekonomosindeki görünümü, “Türkiye ekonomisinde ters giden bir şeyler var: Yükselen enflasyonun ortasında bile ekonomi büyüyor.” diyerek mercek altına aldı.

“Şirketler zorluklarla başa çıkmaya alışkın”

Derginin gerçekleştirdiği yayına katılan bir uzman, “Böylesi yüksek bir enflasyona rağmen, Türk ekonomisi güçlü bir şekilde büyümesini sürdürüyor.” dedi.

Erdoğan: Dünya küçülürken, üreterek büyüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ağustos ayı başında yaptığı açıklamada, “İhracatımızı 250 milyar dolar sınırına getirdik. Dünya küçülürken, biz üreterek büyümeye devam ediyoruz.” demişti.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlaya dayanan Türkiye Ekonomi Modeli’nden taviz vermeyerek krizden pozitif ayrışma stratejisini dikkatle uyguladıklarını belirten Erdoğan, “Klasik dayatmaların dışında kalan bu programı başarıyla sürdürüyoruz.” vurgusu yapmıştı.

Economist: Türkiye ekonomisi, enflasyona rağmen büyüyor #1

Nureddin Nebati, The Economist’e yanıt verdi

The Economist’in yayınladığı rapora sosyal medya hesabından alıntılayarak yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonominin büyümeye devam ettiğini belirtti.

“Ters giden bir şey yok”

Bakan Nebati Twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak, The Economist’e hitaben “Senin ima ettiğin gibi ters giden bir şey yok. Bu çok basit. Cevap basit: Türkiye Ekonomi Modeli. Enflasyonun belini kırdığımızda, hedeflerimize ulaşmamıza hiçbir engel kalmayacak. Bizi izlemeye devam edin.” şeklinde cevap verdi.

Nureddin Nebati

Kaynak