Şanlıurfa Valiliği’nin 1 ile 5 Nisan tarihleri arasında şehir genelinde bazı gösteri, yürüyüş ve etkinliklere yasak getirmesinin ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Ahmet Atış, Halfeti ilçesine bağlı Yukarı Göklü kırsal mahallesinde seçim bürosu açılışı sırasında jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

TOPLANTI KANUNUNA MUHALEFETTEN GÖZALTINA ALINDILAR

Atış ve beraberindeki 12 kişinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten gözaltına alındığı öne sürüldü. Atış ve beraberindekiler jandarma karakoluna götürüldü.

VALİLİK YASAK GETİRMİŞTİ

Öte yandan Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti: “İlimiz sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla valilik ile kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinliklerle Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu çerçevesindeki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri, etkinlikleri ve ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere yapılması muhtemel tüm açık alan, toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve pankart asma gibi etkinlikler ile diğer illerden eylem ve etkinliklere destek amacıyla gelen şahıs ve araçların il sınırına girişleri 1-5 Nisan tarihleri arasında yasaklanmıştır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Jandarma 3. Sayfa Güncel Haberler
Source link