Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu

Van’da yaşayan İranlı heykeltıraş Ali Mutii’nin, hurda malzemeleri kullanarak yaptığı 2 metre uzunluğundaki Van kedisi heykeli, kentin en işlek noktası olan Sanat Sokağı’nın girişine yerleştirildi.

Ülkesinden 2007’de ayrılarak yerleştiği Irak’ta 9 yıl kalan, daha sonra Türkiye’ye yerleşen Ali Mutii, Selimbey Mahallesi’nde kurduğu atölyede heykeltıraşlık sanatını sürdürmeye devam etti.

Hurdacılardan topladığı demir parçalarını kullanarak yaptığı eserlerle dikkati çeken Mutii, bir ay önce de inşaat demirleri, vida, zincir, çivi, disk, motor parçaları, su tesisatı malzemeleri gibi parçalarla Van kedisi heykeli yapmaya başladı.

İlgi odağı haline geldi

AA’da yer alan habere göre; geri dönüşüme dikkati çekmek amacıyla belediye ekipleri tarafından vinç yardımıyla atölyeden alınarak Sanat Sokağı’na yerleştirilen ve gözleri farklı renklerle ışıklandırılan heykel, kent sakinlerinin yanı sıra tatillerini Van’da geçiren İranlı turistlerin de ilgi odağı oldu.

Yapımında 6 bin 800 parça malzeme kullanıldı İpekyolu Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, atık malzemelerden yapılan kedi heykeliyle çevre bilincine dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu #1

Yapımında 6 bin 800 parça malzeme kullanıldı

Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu #2

“Turizme katkı sağlayacak”

Vatandaşların çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Atıkların çevreye atılmasını engellememiz lazım. Atıklardan yaptığımız heykeli Sanat Sokağı’na yerleştirdik. Heykel aynı zamanda İranlı turistlerin ilgi odağı oldu. Fotoğraf çektiriyorlar. Heykel bir taraftan çevre bilincinin oluşmasına diğer taraftan da turizme katkı sunacak.” dedi.

Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu #3

“Parçalarını hurdadan yaptık”

Demire şekil vererek yaptığı Van kedisi heykelini görenlerden güzel tepkiler aldığını anlatan Mutii, “Tüm demir parçalarını hurdacılardan topladık. Atık malzemelerin metal aksamlarını doğal hallerinde kullanarak kaynak makinesi ve el aletleri yardımıyla heykele dönüştürdüm. Oldukça güzel ve gösterişli bir eser oldu. İlerleyen zamanlarda farklı figürler yapmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu #4

“Çok güzel yapılmış, beğendik”

İranlı turistlerden Melihe Encişna da alışveriş yapmak için Van’a geldiğini belirterek, “Van çok güzel, beğeniyoruz. Güzelliklerinden istifade ediyoruz. Her yıl çocuklarımla birlikte Türkiye’ye geliyorum. Van kedisinin meşhur olduğunu biliyordum. Gözleri renkli, tüyleri bembeyaz. Atık malzemelerden yapılan heykelini de gördük. Çok güzel yapılmış, beğendik.” şeklinde konuştu.

Hurda malzemelerle yapılan, 650 kilogramlık Van kedisi heykeli ilgi odağı oldu #5

“Ayrı bir hava kattı”

Kent sakinlerinden Zübeyde Bozkurt, “Heykelin hurda malzemelerden yapıldığını yanına yaklaşınca fark ettim. Çok beğendim. Güzel bir çalışma olmuş. Atık malzemelerin geri kazandırılması çok önemli. Sanat Sokağı’na ayrı bir hava kattı. Turistlerin ilgisini çekiyor.” dedi.

Kaynak