Altılı Masa‘da 26 Ocak’ta yapılan toplantı sonrasında cumhurbaşkanı adayının belirleneceği tarihe ilişkin bir kriz yaşanıyor.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu adayın 13 Şubat’ta açıklanacağını ifade etmişti. İYİ Partili Özlale’den bu tarihe itiraz gelmişti.

Ümit Özlale‘nin, “Gerçekten CHP masayı Sayın Kuşoğlu’nun dediği gibi, Kemal Bey’in cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz. Bizim cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi meselesinde, bunun 13 Şubat’ta belirleneceğine dair bilgimiz yok. Bunu Kemal Bey’in televizyon açıklamasından öğrendik.” sözleri ile itiraz etmesi oldukça tartışma yaratmıştı. Hatta ” İyi Parti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz ediyor” yorumlarını beraberinde getirmişti.

Özlale tartışma yaratan sözleri sonrasında yeni açıklama yaptı. İYİ Partili isim açıklamasında, “İmzalanan ortak metinde ‘Cumhurbaşkanı adayı ortak akıl, uzlaşı ve halkın iradesiyle belirlenecektir’ diyor. 13 gün içerisinde halkın iradesinin, cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde nasıl rol alacağını kestiremiyoruz. Benim bugünkü çıkışım bunaydı.”

“Herhangi bir adaya karşı duruşunun olmadığını” vurgulayan Özlale, yaklaşıma itirazı olduğunu belirtti. 13 gün içerisinde siyasi parti liderlerinin birbiriyle görüşmesi sonucunda halkın iradesini yansıtacak bir cumhurbaşkanı adayının seçilmesinde yöntem ve sürenin yeterli olmadığını düşündüğünü dile getirerek, “Benim oradaki itirazım Kılıçdaroğlu’nun adaylığına değil” vurgusunda bulundu.

Haberler.com / Yavuz SelviPolitika

Kemal Kılıçdaroğlu Altılı Masa Ümit Özlale İYİ Parti Politika Güncel Haberler
Source link