Microsoft’un ABD ordusuna tedarik ettiği karma gerçeklik başlığı, istenilen düzeye gelemedi.

Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı

ABD ordusu, muharebe alanlarında görev yapan köpekler için artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanıldığı gözlükleri denemeye başlamıştı. Şimdi ise ABD ordusu, Microsoft Hololens tabanlı AR gözlükleri kullanmaya başladı.

Microsoft, Hololens’e dayanan artırılmış gerçeklik gözlüğünü ABD ordusu için bir süredir geliştiriyordu.

Gözlükler bekleneni veremedi

ABD hükümeti, mevcut Microsoft HoloLens’i temel alan karma gerçeklik başlığı IVAS’ın çözülmesi gereken bazı sorunları olduğunu söylüyor.

Kongre, Microsoft’tan daha fazla HoloLens tabanlı AR savaş gözlüğü satın almayı reddetti ve sorunların düzeltilmesini talep etti.

ABD hükümeti mevcut modelden daha fazlasını sipariş etmek yerine Microsoft’un yeni bir sürüm geliştirmesi için 40 milyon dolar finansman desteğini onayladı.

microsoft

Askerler rahatsızlanmıştı

Microsoft’un ABD ordusuna tedarik ettiği karma gerçeklik başlığı askerlerde baş ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olmuştu.

Operasyon Test ve Değerlendirme Direktörü Nickolas Guertin, rahatsızlık yaşayan askerlerin yüzde 80’inden fazlasının HoloLens’in orduya özel versiyonunu kullandıktan sonra üç saatten kısa bir süre içinde semptomlar gösterdiklerini belirtti.

Öte yandan, HoloLens’in aktif modda yaydığı ışık, düşman askerlerinin kolayca yer tespiti yapmasını sağlayabilir.

abd ordu

Microsoft, 21.9 milyar dolara anlaştı

Microsoft ile ABD ordusu arasından yapılan anlaşmanın değeri 21.9 milyar. Hololens tabanlı askeri amaçlar doğrultusunda geliştirilen AR gözlük için  2018 yılında 480 milyon dolarlık bir anlaşma daha imzalanmıştı. ABD ordusu, anlaşma süresince toplamda 121 bin AR gözlük teslim alacak.

Orduda kullanılacak AR gözlükler, yüksek çözünürlüklü gece görüş, termal görüş ve 3D haritalama gibi çok çeşitli yetenekler kazandıran Entegre Görsel Artırma Sistemiyle (Integrated Visual Augmentation System – IVAS) birlikte geliyor.

Bununla birlikte geliştirilen AR gözlükler sayesinde, Azure bulut hizmeti tarafından desteklenen bir sanal eğitim ortamı da oluşturulabiliyor.


Source link