Rusya: Tavan fiyat uygulayanlara petrol satmayacağız

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasını destekleyen ülke ve şirketlere petrol ve petrol ürünü satmayacakları yönünde karar aldıklarını duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Batı’nın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar enerji krizine yol açtı.

Bu kapsamda Rusya da satışlarda ruble kullanımı zorunluluğu gibi karşı yaptırımlara başladı.

AA’nın haberine göre Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başkent Moskova’da konuya ilişkin yeni gelişmeleri değerlendirdi.

“Tavan fiyat piyasayı tümüyle mahvedecek”

Novak, gazetecilere yaptığı açıklamada, başta ABD olmak üzere G7 ülkelerinin, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanmasıyla ilgili yürüttüğü girişimleri hatırlattı.

Söz konusu girişimleri “saçmalık” olarak nitelendiren Novak, “Dünyanın enerji güvenliğini sağlayan petrol piyasasının işleyişine müdahale etmek, bu piyasanın istikrarsızlaşmasına neden olacaktır. Bu piyasayı tümüyle mahvedecektir.” dedi.

Tavan fiyata destek verenlere petrol yok

Novak, Rus petrolünün fiyatına kısıtlamalar getirilirse, buna karşılık vereceklerini vurgulayarak, “O zaman biz de kısıtlamalar getireceğiz. Bu tür şirketler veya ülkelere petrol ve petrol ürünleri tedarik etmeyeceğiz çünkü piyasa dışı koşullarda çalışmayacağız.” diye konuştu.

Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri, Rusya’nın enerji gelirlerini azaltmak amacıyla Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması getirmek istiyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen önemli ilerlemeye ilişkin iyimser olduğunu ifade etmişti.

Rusya: Tavan fiyat uygulayanlara petrol satmayacağız #1

Kaynak