Bahçelievler Cumhuriyet Mahallesi Ceylan Sokak’ta 1979 yılında yapılmış, kentsel dönüşüm kapsamındaki 6 katlı riskli binanın yıkımı esnasında çökme meydana geldi. Çökme esnasında, yan taraftaki 18 yıllık 6 katlı Albayrak Apartmanı’nın duvarlarında hasar meydana geldi. Bölgeye çok sayıda, sağlık ekibi, polis ve itfaiye de sevk edildi. Olayda, ölen ya da yaralanan olmadı. Görgü tanıkları, yıkımı yapan kepçe operatörünün kaçtığını söyledi.

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ve Bahçelievler Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe de olay yerine incelemelerde bulunmak için geldi.Kaymakam Boztepe yaptığı açıklamada, “Kısmi bir mal kaybımız dışında can kaybımız ve ciddi bir hasarımız yok. Savcılığımız bilgilendirildi. Konuya ilişkin gerekli adli takip başlayacak. Oluşan hasarı da şu an belediye personelimiz gerekli keşfi yapıyor, en kısa sürede hem müteahhit üzerinden hem de bizim üzerimize düşen bir şey varsa o çerçevede karşılayacağız. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Yıkımı yapılan bina yandaki apartmanın üzerine çöktü! O anlar kamerada

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Bahadır, “Bugün maalesef üzücü bir olayımız oldu. 6 katlı eski binamız kentsel dönüşüm kapsamında yıkım ruhsatı alıyor, öndeki arsa boş orayı yıkmış, bugün de arkadaki yeri yıkmaya çalışıyordu. Teknik arkadaşlar inceleyecek, savcılık karar verecektir. Yıkımın 5 dakikasında üstten kepçeyi vurduğu gibi yıkılması gereken bina yıkılıyor, bir anda, plansız ve düzensiz olarak yıkılıyor. Yanındaki binanın duvarlarına zarar veriyor. Eski binada kimsenin olmadığını düşünüyoruz ama yine de AFAD’a haber verdik, onlar bakacaklar. Zarar gören binadaki arkadaşlarımız da komşularımızı da boşalttık. Binayı mühürledik. Orayla ilgili incelemeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Bahadır, “Kentsel dönüşümde yapılması gerekenleri söylüyoruz. Önlem aldıklarını iddia ediyorlar. Ruhsatlı bir yıkım, kaçak bir yıkım değil. İçeride yaşayanları biz misafir edeceğiz. En kısa zamanda da duvarın yapılmasını hemen isteyeceğiz. Her yıkım başında belediyenin, zabıtanın tedbir alması gibi bir durum yok. Bu durumun cezai yaptırımı var. Hem biz belediye olarak gerekli yaptırımı uygulayacağız, ayrıca savcılık da kepçe operatörü, müteahhiti, mühendisi sorumlu şantiye şefinin üzerinde gereğini yapacaktır. Zarar gören binanın kolonları zarar görmemiş. Dış duvarında, bir kontrol ettirilir, bakılır” dedi.

Yıkımı yapılan bina yandaki apartmanın üzerine çöktü! O anlar kamerada

Yıkılan binanın üzerine çöktüğü binada yaşayan Filiz Demirci, “Çocuklarım evdeydi. Sabah burayı hem kazıyorlardı hem de yıkmaya çalışıyorlardı. Aklıma da geldi binayı kesin üstümüze devirecekler diye. Ben işe gittim, kızlar beni ‘Anne bizim bina yıkıldı’ diye aradı. Geldim, salonla yatak odası tamamen gitmiş. Allah’tan çocuklarım orada değildi. Evde küçük bebek vardı. Sadece evim hasar gördü. Eşim uyarmış onları ‘Ne yapıyorsunuz bina üstümüze çökecek’ diye, ‘Gir içeri’ demişler. Bunu yıkarken de zorla yıktılar. Burası güçlendirme yapılmış, günlerce betonu zorla yıktılar. O zaman da bina hep sallanıyordu. Bu kadar dar sokakta öyle yukardan vurarak ev mi yıkılır. Gidip bir yerde kalacağız, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çocuklarıma bir şey oldu diye korktum. Eşim yatak odasında sıkışmıştı, kapıyı kırıp çıkarttık onu. Can kaybımız yok” ifadelerini kullandı.

Binada yaşayan bir başka kişi de, “Kepçeciyi uyardığım halde adam bana ‘İçeri geç’ diyor. İçeri girmemle binanın çökmesi bir oldu. Ben de araya sıkışıp ölebilirdim” dedi.

Yıkımı yapılan bina yandaki apartmanın üzerine çöktü! O anlar kamerada

Olayın görgü tanığı esnaf Aykut Aküzüm de, “Kepçe tek başına çalışma yapıyordu, bir arkadaş da elinde suyla suluyordu. Arkadaşımız ‘Bu ne yapıyor kolona vuruyor’ dedi. Yanlış kolona vurduğu çok açık belliydi. Oradan buraya gelene kadar zaten bina çöktü. Hasar olan yerdeki amcaya bir şey oldu dedik. O hemen çıktı, isyan etti. Hiçbir önlem, hiçbir şey yoktu burada. Hemen polis geldi, itfaiye geldi. Olaya müdahale ettiler. Kesinlikle yanlış kolona vurmasından dolayı bina çöktü. Operatör indi ve kaçtı” diye konuştu.

Yıkımı yapılan bina yandaki apartmanın üzerine çöktü! O anlar kamerada

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Hakan Bahadır Bahçelievler İtfaiye 3. Sayfa Güncel Haberler
Source link