Yıldız isimleri sinemaya kazandıran usta bir yönetmen: Osman Fahir Seden

Yeşilçam’a damgasını vuran isimlerden biri olan Seden, 1960’lı yıllarda Ayhan Işık, Belgin Doruk, İzzet Günay, Türkan Şoray, Fatma Girik ve Ediz Hun gibi pek çok ünlü ismi Türk sinemasına kazandırdı.

apımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu Osman Fahir Seden’in vefatının üzerinden 24 yıl geçti. Kemal Seden’in oğlu olarak 22 Mart 1924’te İstanbul’da dünyaya gelen Seden, Alman Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Babasının izinden giderek lise yıllarında ithal filmlerin dublajları için çeviriler yapmaya başlayan usta sinemacı, 1941’de babasını kaybetti.

AA’da yer alan habere göre; Seden, 1949’un sonunda İngiltere ve ABD’deki yapım şirketleriyle film alımı üzerine yaptığı görüşmelerin sonrasında, kendi filmlerini yapmaya karar verdi.

Kütüphanelerden belgeler toplayarak ve çevresindekilerden hikayeler dinleyerek 1951’de “İstanbul Kan Ağlarken” adlı ilk senaryosunu kaleme alan Seden, Kani Kıpçak’ın yönettiği filmin yapımcılığını üstlendi.

Türkiye’nin ilk özel film şirketini kurdu

Osman Fahir Seden, Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği 1952 yapımı “Kanun Namına” filminin senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendi. Ardından kardeşi Şakir Seden ile Türkiye’nin ilk özel film şirketi Kemal Film’i kurdu.

“Kanlarıyla Ödediler” filmiyle 1955’te yönetmenliğe adım atan Seden, başrollerinde Eşref Kolçak ve Sadri Alışık’ın rol aldığı “Düşman Yolları Kesti” filmini 1959’da izleyiciyle buluşturdu.

Usta yönetmen, Yeşilçam’da başlattığı “yıldız sistemi”yle 1960’lı yıllarda Ayhan Işık, Belgin Doruk, İzzet Günay, Türkan Şoray, Fatma Girik, Ediz Hun, Feridun Karakaya, Sadri Alışık ve Zeki Müren’in de aralarında olduğu çok sayıda ünlü ismi, Kemal Film bünyesinde Türk sinemasına kazandırdı.

Yıldız isimleri sinemaya kazandıran usta bir yönetmen: Osman Fahir Seden #1

Çalıkuşu filmini aynı adlı romandan sinemaya uyarladı

Türkan Şoray, Kartal Tibet, Parla Şenol, Kadir Savun ve Zeynep Değirmencioğlu’nun oyuncuları arasında yer aldığı Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanından aynı adla Osman Seden tarafından beyaz perdeye aktarılan film, 1966’da sinemaseverlerle buluştu.

Yıldız isimleri sinemaya kazandıran usta bir yönetmen: Osman Fahir Seden #2

Osman Fahir Seden öldü

Toplumun genel değer yargılarına, ahlaki yapısına ters düşmeyecek, hitap ettiği izleyici kitlesinin hislerine tercüman olabilecek öyküleri izleyiciyle buluşturan Seden, 1 Eylül 1998’de İstanbul’da vefat etti.

Kaynak